Przewodnik

Burlington

Awatar użytkownika

y/o

cm

brak odznak

Post »

Przewodnik

Zdając sobie sprawę z tego, że odnalezienie się w forumowych realiach - zwłaszcza na początku przygody z danym pbf'em - może nastręczać pewnych trudności, zdecydowaliśmy się przygotować krótki przewodnik w formie FAQ. Znajdziecie w nim listę najważniejszych zagadnień dotyczących Burlington, która będzie rozwijana o kolejne punkty za każdym razem, kiedy zajdzie taka potrzeba.

1. Gdzie znajduje się Burlington?

Burlington, to największe miasto stanu Vermont, zlokalizowane w jego północno-zachodniej części na obszarze hrabstwa Chittenden. Znajduje się bezpośrednio nad wschodnim brzegiem jeziora Champlain, które co roku przyciąga w te okolice stosunkowo dużą liczbę turystów.

2. Kiedy miasto zostało założone?

Historia miasta sięga drugiej połowy XVIII wieku. Pierwsze próby przyciągnięcia na ten obszar osadników i stworzenia społeczności, datować należy na rok 1775. Działania te zostały jednak przerwane z powodu wybuchu wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Kolejna próba, przypadająca na rok 1783, zakończyła się sukcesem. Samo miasto zostało zorganizowane w roku 1785, natomiast prawa miejskie uzyskało w roku 1865.

3. Kto sprawuje władzę w mieście?

Burlington jest miastem zarządzanym przez burmistrza, którego w działaniach wspiera rada miejska, składająca się z 12 członków pochodzących z czterech dzielnic: North End, Downtown, Centennial, South End. Ważną personą jest tutaj ponadto zastępca burmistrza, odpowiedzialny za wykonywanie części jego standardowych obowiązków, pełniący rolę prawej ręki.

4. W jaki sposób można dostać się do Burlington?
  • Własnym samochodem - do Burlington doprowadzą Ciebie autostrada międzystanowa 89 oraz autostrada międzystanowa 189.
  • Koleją - najbliższa stacja Amtrak znajduje się w miejscowości Essex Junction, położonej około 15 minut od Burlington. Jeśli nie przeraża Ciebie konieczność kontynuowania podróży autobusem (na szczęście bilety są stosunkowo tanie, a wnętrza pojazdów zadbane!), to właśnie przy jego pomocy będziesz w stanie dostać się do celu swojej podróży, którą zakończysz w ścisłym centrum miasta (przy Church Street).
  • Autobusem - poza autobusami zapewniającymi stałe połączenia pomiędzy miejscowościami znajdującymi się na obszarze hrabstwa Chittenden, do Burlington dostaniesz się również przy pomocy tych, które regularnie pokonują dłuższe trasy - między innymi z Bostonu i Nowego Jorku.
  • Samolotem - w sąsiednim mieście South Burlington znajduje się lotnisko (Burlington International Airport), na które w wybrane dni tygodnia (lub sezonowo) możesz dostać się z miejscowości takich jak: Atlanta, Baltimore, Cleveland, Detroit, Nowy Jork, Filadelfia, Toronto i Waszyngton. Codziennie natomiast przylatują tu samoloty z Chicago oraz Orlando. Z lotniska do samego Burlington dostaniesz się natomiast przy pomocy autobusu lub wypożyczonego auta.
  • Promem - sezonowo, przede wszystkim w okresie letnim, do Burlington możesz się dostać przy pomocy promu zapewniającego połączenie z miejscowością Port Kent w stanie Nowy Jork.
5. Czy w mieście funkcjonuje komunikacja miejska?

Tak. Po mieście regularnie kursują autobusy, dzięki którym z łatwością można dostać się z jednej części miasta do drugiej. Tuż obok nich funkcjonują również autobusy podmiejskie oraz kilka firm taksówkarskich.

6. Gdzie w Burlington uzyskam pomoc medyczną?

Poza kilkoma prywatnymi gabinetami, zarówno specjalistycznymi, jak i prowadzonymi przez lekarzy medycyny rodzinnej, w mieście działa szpital oraz przyszpitalna przychodnia, które powiązane są z tutejszym uniwersytetem (University of Vermont). Z myślą o studentach, stanowiących dużą grupę mieszkańców Burlington, funkcjonuje tutaj ponadto niewielkie, studenckie centrum medyczne, gdzie podstawową pomoc może otrzymać każda osoba z ważną legitymacją.

7. Jak w mieście prezentuje się dostęp do szkolnictwa wyższego?

Burlington jest miastem uniwersyteckim. W jego granicach znajduje się University of Vermont - uczelnia być może stosunkowo niewielka, ale jednocześnie ciesząca się całkiem niezłą opinią oraz wysoko oceniana w rankingach (zaliczana do grona uniwersytetów określanych mianem Public Ivy - swego czasu mogących konkurować z Ligą Bluszczową). Szacuje się, że w jej murach naukę kontynuuje około 10000 studentów, dumnych z tego, że zostali przyjęci na jedną z najstarszych uczelni w całych Stanach Zjednoczonych.

8. Czy w Burlington znajdują się większe zakłady pracy?

Największymi pracodawcami w mieście są University of Vermont Medical Center (szpital, przychodnia) oraz University of Vermont. Znacznie w tyle względem nich znajdują się pozostali pracodawcy, spośród których wymienić z całą pewnością należy Lake Champlain Chocolates. Stosunkowo duża liczba osób, to pracownicy administracji lub osoby prowadzące własne, niekoniecznie duże biznesy - restauracje, kawiarnie i bary, do których w sezonie ściąga wielu turystów (zarobić można więc całkiem ładne pieniądze). Oczywiście sama branża turystyczna (wraz z towarzyszącą jej branżą rozrywkową) również ma się naprawdę dobrze. Problemem nie jest znalezienie w Burlington chociażby instruktorów, przewodników, noclegu w dobrej cenie, czy wielu różnego rodzaju atrakcji. Miasto ma sporo do zaoferowania przyjezdnym.

Powyższe oczywiście nie oznacza, że w Burlington nie znajdzie się miejsce dla prawników, architektów, programistów albo firm budowlanych. Zwłaszcza, że w dalszym ciągu mówimy o największym mieście stanu Vermont, zdecydowanie większym nawet od jego stolicy.

mów mi

10poziom

999punkty


Wróć do „Przewodnik”